6 Ocak 2014 Pazartesi

Atatürk Üniversitesi, Sarıkamış Harekâtı’nın 99.yıldönümü etkinliklerini Gerçekleştirdi

___
Atatürk Üniversitesi, Sarıkamış Harekâtı’nın 99.yıldönümü etkinlikleri kapsamındaki ilk programını,  “Erzurum’un Kahraman Çocukları” rölyef i önünde gerçekleştirdi.
Açılış konuşmasını yapan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Erzurum, tarih boyunca hep önde olan ve vatan söz konusu olduğu zaman ilk müracaat edilen ve sahip çıkılması gereken yer olarak görüldüğünü ifade ederek, bugün şehitlerimizin ruhlarını şad etmek için burada bulunduklarını belirtti.
Rektör Koçak daha sonra şunları aktardı; “Sarıkamış Harekâtı, I. Dünya Savaşı’nın o döneminde görünüşte belki bir zafer değildir ama Çanakkale’nin kazanılmasında rol oynayan bir savaştır. Sarıkamış ve Çanakkale birbirine bağlı iki savaş olarak değerlendirilmelidir.
 Çanakkale dünyada bilinen ve ziyaret edilen bir mekân haline geldi. Ama Sarıkamış daha yeni yeni duyulmaya başladı. Buradaki şehitlerimiz bizden bunu bekliyorlardı. 90’lı yıllardan sonra ERVAK’ın başlatmış olduğu etkinlikler ve hemen sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın destekleri ve düzenlemiş olduğu programlarla Sarıkamış, artık bilinen ve ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi haline geldi.”
Rektör Koçak “ Atatürk Üniversitesi öğrencileri olarak sizlerden şunu hatırlamanızı istiyorum. Sarıkamış’a katılan askerlerimiz, şehitlerimiz, çoğu buralı değildi. O zamanki topraklarımız içerisinde bulunan Balkanlar’dan, Ortadoğu’dan gelmiş askerlerimiz vardı. Hepsi bu vatan için canlarını verdiler. Bizde bugün o şuurla, o duyguyla onların izinden giderek, geçtikleri yerlerden giderek, onları bir daha hatırlayacağız. İnşallah ülkemiz bir daha o günleri görmez ve huzur içerisinde dünyanın sayılı ülkelerinde birisi haline gelir. Sizlere düşen de onları hatırlamak, çünkü biliyoruz ki gelecek geçmişin üzerine sizler tarafından inşa edilecektir.  Bu duygularla şehitlerimizi rahmetle anarken, sizlerin de Sarıkamış Harekâtı’nın 99. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek olan yürüyüşte, o yollarda aynı duygularla yürümenizi ve aynı duyguları hissetmenizi temenni ediyor, yolunuzun ve bahtınızın açık olmasını diliyorum “dedi.
Etkinlikte konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler “99 yıl önce bu vatanın savunması için şehit düşen, hem de çok zor şartlarda şehit olan ecdadımızı hatırlamak adına burada toplanmış bulunuyoruz. Çünkü dünyada belki örneği olmayan, soğukla mücadele nedeniyle şehit olan ecdadımız var. Bu şuuru bizlerin çok iyi bilmesi ve bizden sonra gelecek nesillere de çok iyi bir şekilde aktarabilmemiz gerekiyor. Şunu da çok net bilmeniz lazım ki vatanımız uğruna, vatanın bir karış toprağı uğruna, geçmişte atalarımız nasıl şehit oldularsa, bizlere de görev düştüğünde, hepimiz hiçbir şekilde tereddüt etmeden canımızı vereceğimizi biliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, düzenlediğiniz bu etkinliklerden dolayı sizleri kutluyorum. Yürüyüşünüzde yolunuzun açık olmasını diliyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.  ” şeklinde konuştu.
HABER MERKEZİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder