18 Kasım 2013 Pazartesi

“Erzurum Kendisine ve Çevresine Işık Tutacak Bir Şehir”

_____
Basın İlan Kurumu “ Marka Şehirler Medya ve İletişimde Tecrübe Paylaşım Günleri”  konferansını, Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasını yapan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, olimpiyat yapmış bir şehrin basınının, geleceğin medyası olması gerektiğine dikkat çekerek, Olimpiyat şehri Erzurum’da olmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

“Erzurum kendisine ve çevresine ışık tutacak bir şehir”

Basın İlan Kurumu olarak basın dünyasına yeni adım atanları, ülkenin yetişmiş en iyi gazetecileriyle buluşturmak istediklerini dile getiren Atalay, şunları kaydetti: “ Demokrasinin yerelden başlaması gerekiyor. Demokrasinin gereği çok sesliliği arzu ediyoruz. Bir şehri büyütmek için basın olmazsa olmaz. Bütün farklı görüşlerle beraber zenginliğimiz deyip bağrımıza basmamız gerekiyor. Şantaj gazeteciliğe, yalan habere, hakarete hayır diyoruz. Bunun dışında her şey alabildiğince serbest olmalı. Şeffaf olalım istiyoruz. Başka türlü kalkınma olmaz. Kaynak olduğu sürece habere saygılı olmalıyız.

 Erzurum’da İletişim Fakültesi olmasının bu kent için önemli olduğunu da söyleyen Atalay, “Bu işi yapabilen, eli fotoğraf makinesi tutabilen, eli kalem tutan muhabirler olacak, attığımız her adım iletişim mezunları için istihdam oluşturacak.  Bundan dolayı Erzurum kendisine ve çevresine ışık tutacak bir şehir, Erzurum sayesinde doğuyu kalkındırmak mümkün. Erzurum Kongresi’yle bu ülke kurtuldu” dedi.

 “Dünyada Söz Sahibi Olan Bir Üniversiteyiz”

Atatürk Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, çifte minerali medrese ile başlayan eğitim serüveninin bugün Atatürk Üniversitesi ile devam ettiği kaydederek şunları aktardı: Bugün 110 bin öğrencimizle eğitimimiz devam ediyor. Sadece Türkiye de değil Kafkasya’dan Uzakdoğu’ya, Fransa’dan Malezya’ya, Moğolistan’dan Yemen’e, İpek Yolu Üniversiteler Birliği Başkanlığı’nı yürütmesiyle de dünyada söz sahibi olan bir üniversitedir. Erzurum, Atatürk Üniversitesiyle de marka bir şehirdir. Usta gazetecilerin tecrübeleri, öğrencilerimiz için çok değerli olacak ve bunu da öğrencilerimiz değerlendirecektir.”

Erzurum’un gerçekten marka bir şehir olduğunu ve bunu hakkettiğini vurgulayan Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak şunları söyledi: “Erzurum; dağıyla tarihiyle, basınıyla çok önemli bir bölge. Yapılan herhangi bir faaliyet basın aracılığıyla ülke gündemine gelebiliyor. Bu güzel bir imkân.  Bugün basının duayenleri ile birlikteyiz, bu fırsatı değerlendireceğinizi ve onlardan yaralanacağınızı biliyorum, bu yüzden hepinize başarılar diliyorum.”

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, dengeli bir ilân dağıtımına dikkat çekerek, “Bugün ki toplantı, Erzurum’un marka kent olduğunun göstergesidir. Erzurum’un sporda marka olması yolunda atılan adım ve Basın İlan Kurumunun dengeli bir ilan dağıtımı önemli. Gazetelerin birleşme hareketini bizler başlattık. Daha iyi ve daha kaliteli bir gazetecilik için bunu yaptık. Bölgesel basını güçlendirmek adına çalışmalar yapıyoruz.” diye konuştu.

Sabah ki programın ardından, Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, gazeteci-yazar, program sunucusu Ümit Aktan, gazeteci yazar Ekrem Kızıltaş, gazeteci-yazar Ergun Hiçyılmaz ile ensonhaber.com Grup Başkanı Serkan Kalemciler,  öğrencilerle buluştular.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder